SEZAM ZIELONEGO DOMU
Ośrodek działalności filantropijno – edukacyjnej, wykorzystujący idee rozwoju społecznego poprzez wspieranie samo-rozwoju i integracji osób potrzebujących.
Misją ośrodka jest integracja i pobudzanie rozwoju społecznego poprzez edukacyjne wykorzystanie materialnego potencjału wtórnego rynku rzeczy, dla stworzenia stanowisk pracy osobom niepełnosprawnym i innym osobom zagrożonym wykluczeniem, które pracować będą na rzecz wspierania całodobowej działalności opiekuńczo – rehabilitacyjnej dla dorosłych osób niepełnosprawnych.
W skład ośrodka wchodzi edukacyjna działalność handlowa „Sezam Zielonego Domu”, oraz działalność opiekuńczo – rehabilitacyjna „Zielony Dom”.
Osobą wspierającą może być każda osoba fizyczna i prawna udzielająca wsparcia poprzez przekazanie rzeczy lub darowizn na cele ośrodka, a także każda osoba korzystająca z działalności ośrodka. Ośrodek może otrzymywać darowizny i wsparcie finansowe od osób fizycznych i prawnych na realizację swoich celów.
Działalność edukacyjno - handlowa polega na sprzedaży rzeczy pozyskanych przez ośrodek od osób fizycznych i prawnych. Rzeczy mogą pochodzić z następujących źródeł: zbierane przez ośrodek z wystawek, lub pozostawione przy ośrodku w miejscu wyznaczonym, dostarczone do ośrodka przez osoby fizyczne i prawne ( rzeczy porzucone, zatrzymane na granicy etc.), a także rzeczy przekazane przez osoby fizyczne i prawne po zmarłych samotnych osobach. Rzeczy pozyskane nieodpłatnie są wyceniane przez ośrodek. Dochód z handlu przeznacza się na utrzymanie działalności ( koszty stałe + wynagrodzenia pracowników + podatki etc.) a nadwyżka na tworzenie ośrodka opiekuńczo – rehabilitacyjnego „Zielony Dom”
Działalność potrzebuje zorganizowania hali z regałami i stołami z wystawionymi pozyskanymi rzeczami, zaplecza magazynowego oraz socjalno sanitarnego. Rzeczy sprzedawane są w samoobsłudze. W hali pracują osoby niepełnosprawne i sprawne stosownie do wymagań stanowiska pracy. Kupno rzeczy jest dostępne dla każdej osoby, która zechce je kupić.
Działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży prowadzona jest na zasadzie współpracy ze szkołami.
Korzyści materialne i niematerialne:
Brak podziałów między ludźmi na poziomie zdawania i kupna rzeczy poprzez wolną relacje działań: wspierający – potrzebujący.
Zmniejszenie ilości odpadów poprzez utworzenie miejsca dobroczynnego pozbycia się rzeczy zbędnych.
Zapewnienie stałego wsparcia osobom potrzebującym:
W skali ogólnej przez zakup tanich rzeczy osobom potrzebującym bez legitymowania i dokumentowania uprawnień.
Poprzez tworzone miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i innych zagrożonych wykluczeniem.
Edukacyjnych poprzez integracyjne prowadzenie działalności.
Docelowe poprzez utworzenie i utrzymywanie domu opiekuńczo – rehabilitacyjnego.
Barbara Galant.